Αγγλία

Οι «Άγιοι» της Τσέλσι! (video)

Τους δικούς της «αγίους» απέναντι σε αυτούς της Σαουθάμπτον επιστράτευσε η Τσέλσι! Οι Αζάρ και Κόστα επέστρεψαν στην ενδεκάδα και οδήγησαν σε άνετη τεσσάρα (4-2) με την οποία πλησίασε κι άλλο ο τίτλος

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος πλησίασε -με εμφατικό τρόπο- η Τσέλσι.

Με φόρα από τη μεγάλη νίκη-πρόκριση επί της Τότεναμ στον ημιτελικό του Κυπέλλου, οι «μπλε» πέρασαν… πάνω από τη Σαουθάμπτον και την ισοπέδωσαν με το εντυπωσιακό 4-2.

Έχοντας ξανά στην ενδεκάδα τους Αζάρ και Κόστα, η ομάδα του Κόντε ξεκαθάρισε νωρίς τις διαθέσεις της. Μόλις στο 5’ λοιπόν είχε πάρει το κουμάντο, με άπιαστο διαγώνιο σουτ του Βέλγου.

Βέβαια οι «άγιοι» αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 24’ με κοντινό σουτ του Ρομέου. Δεν μπόρεσαν, ωστόσο, ούτε μέχρι το ημίχρονο να το κρατήσουν. Γιατί στις καθυστερήσεις ο Κέιχιλ έπιασε μια… νταηλίδικη κεφαλιά και -μαζί με το προβάδισμα- έδωσε και τη σκυτάλη στον Κόστα.

Εκείνος λοιπόν καθάρισε το ματς στο 54’ (με το 50ο του γκολ σε 85 ματς πρωταθλήματος) και στο 89’ έβαλε την τελευταία πινελιά μετά από… καλλιτεχνικό συνδυασμό με τον Πέδρο.

Όσο για την όμορφη κεφαλιά του Μπερτράν στις καθυστερήσεις, απλώς μείωσε το εύρος της νίκης των Λονδρέζων. Αυτής που τους κράτησε αναμφισβήτητους κυρίαρχους στη μάχη του τίτλου, με απόσταση επτά πόντων (και ενός παιχνιδιού παραπάνω) από την Τότεναμ.