Europa League

ΘΕΜΑ: Οι μεγαλύτερες ανατροπές του Europa League

Με αφορμή την απίστευτη ανατροπή της Γκλάντμπαχ στην έδρα της Φιορεντίνα για τη φάση των «32» του Europa League, το sport-fm.gr σας παρουσιάζει τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του θεσμού.

Στο 28ο λεπτό του αγώνα της Φιορεντίνα με την Γκλάντμπαχ, ο Μπόρχα Βαλέρο έκανε το 2-0 για τους «βιόλα», κάνοντας την αποστολή των Γερμανών ακόμα δυσκολότερη.

Η ήττα, βλέπετε, με 1-0 στο πρώτο ματς, σε συνδυασμό με το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχαν πάρει οι Ιταλοί, επέβαλλε στα «πουλάρια» να σκοράρουν τουλάχιστον τρεις φορές για να «χτυπήσουν» την πρόκριση. Εντέλει όμως, οι παίκτες της Γκλάντμπαχ σκόραραν… τέσσερις(!), σοκάροντας τους γηπεδούχους και παίρνοντας το εισιτήριο για του «16».

Με αφορμή λοιπόν τον «άθλο» της γερμανικής ομάδας, σας παρουσιάζουμε τις μεγαλύτερες ανατροπές που έχουν γίνει στη διοργάνωση την τελευταία 20ετία.

1997/98, Δεύτερος Προκριματικός Γύρος Κυπέλλου UEFA: ΠΑΟΚ- Σπαρτάκ Τρνάβα 5-3 (0-3 στο 26’)

Όταν στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ουιλάκι έκανε το 3-0 για τους Σλοβάκους, η «Τούμπα» είχε… παγώσει για τα καλά παρά τη ζέστη του Αυγούστου. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Χρήστου Αρχοντίδη βρήκαν το σθένος όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να πάρουν μια εμφατική νίκη με 5-3 χάρη στα γκολ των Ζαγοράκη (31’), Μαραγκού (34’), Ζουμπούλη (45’), Φραντζέσκου (52’) και Ολιβάρες (80’). Ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη και στη ρεβάνς της Σλοβακίας (με 1-0), εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.

1998/99, Πρώτος Προκριματικός Γύρος Κυπέλλου UEFA: Σέλμπουρν – Ρέιντζερς 3-5 (3-0 στο 58’)

Το ντεμπούτο του Ντικ Άντβοκαατ στον πάγκο της Ρέιντζερς παραλίγο να εξελιχθεί σε… τραγωδία. Κι αυτό γιατί οι Ιρλανδοί έφτασαν να προηγούνται με 3-0 στο 58ο λεπτό (7’ αυτογκόλ Πορίνι, 42’ Ράδερφορντ, 58’ Μόρλεϊ), βάζοντας δύσκολα στην ομάδα απ’ την Σκωτία. Ωστόσο, κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι… ξύπνησαν, και με πέντε (!) γκολ σε 24 λεπτά (59’,83’ Άλμπερτζ, 72’, 81’ Αμάτο, 74’ Βαν Μπρόνκχορστ) έφεραν «τούμπα» το ματς, με το υπέρ τους 2-0 στη ρεβάνς να τους δίνει την πρόκριση.

2010/11, Φάση των «32» Europa League: Βασιλεία – Σπαρτάκ Μόσχας 2-3 (2-0 στο 41’)

Όταν στο 41’ ο Μάρκο Στρέλερ έκανε το 2-0 για την Βασιλεία, λίγοι πίστευαν πως η Σπαρτάκ Μόσχας θα κατάφερνε να επιστρέψει στο ματς. Φαίνεται όμως πως το πίστεψαν οι ίδιοι οι παίκτες των ομάδων! Ένα γκολ απ’ τον Κομπάροφ στο 61’, ένα του Ντζιούμπα στο 70’ και ακόμα ένα απ’ τον Ανανίντζε στις καθυστερήσεις έστειλαν τους Ελβετούς στο καναβάτσο, με το 1-1 στη ρεβάνς της Ρωσίας να δίνει στους Μοσχοβίτες την μεγάλη πρόκριση.

2011/12, Φάση των ομίλων Europa League: Μάριμπορ – Κλαμπ Μπριζ 3-4 (3-0 στο 68’)

Οι Σλοβένοι πίστεψαν πως βρίσκονταν κοντά σε έναν θρίαμβο απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, όταν στο 68’ ο Βολάς έκανε το σκορ 3-0. Όπως όμως αποδείχτηκε, οι Βέλγοι ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν! Ο Ντιράρ μείωσε στο 74’, το αυτογκόλ του Βολάς στο 77’ έκανε το 3-2, ενώ οι Ακπάλα (82’) και Ντονκ (90’) ολοκλήρωσαν τη «μυθική» ανατροπή για την Κλαμπ Μπριζ.

2015/16, Play – off Europa League: Οντ – Ντόρτμουντ 3-4 (3-0 στο 22’)

Η Ντόρτμουντ ήταν το ακλόνητο φαβορί απέναντι στην άσημη Νορβηγική Οντ Γκρένλαντ, όμως με το σκορ στο 3-0 μετά από 22 λεπτά αγώνα φαινόταν ικανό να φέρει τα πάνω – κάτω στο ζευγάρι. Όμως κάπου εκεί οι Βεστφαλοί… ξύπνησαν, και με δύο τέρματα του Ομπαμεγιάνγκ (34’, 76’), ένα του Καγκάβα (47’) και ένα του Μκιταριάν πήραν τη νίκη με 4-3. Η ρεβάνς ήταν φυσικά διαδικαστικού χαρακτήρα, κάτι που επιβεβαίωσε το 7-2 υπέρ των Γερμανών.

2015/16, Προημιτελικά Europa League: Λίβερπουλ – Ντόρτμουντ 4-3 ( 1-3 στο 57’)

Σε ένα απ’ τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του θεσμού αλλά και του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, η Λίβερπουλ πέτυχε μία ανατροπή εφάμιλλη με αυτή της Κωνσταντινούπολης το 2005. Με το πρώτο ματς να έχει έρθει ισόπαλο 1-1, η Ντόρτμουντ προηγήθηκε 2-0 μόλις στο 9’ με γκολ των Μκιταριάν και Ομπαμεγιάνγκ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Οριζί στο 48’, όμως ο Ρόις ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 οκτώ λεπτά αργότερα. Και τότε… γίνηκε το θαύμα! Ένα γκολ ανά δώδεκα λεπτά ( 66’ Κουτίνιο, 78’ Σακό, 90’ Λόβρεν ) και η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στην επόμενη φάση!

2016/17, Φάση των ομίλων Europa League: Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζενίτ 3-4 ( 3-0 στο 70’)

Η Ζενίτ έμοιαζε υπνωτισμένη για περίπου 70 λεπτά στην ισραηλινή πρωτεύουσα, με τους παίκτες της Μακάμπι να δείχνουν ικανοί να πάρουν μία πολύ μεγάλη νίκη. Ωστόσο, το 3-0 έγινε 3-4 μέσα σε ένα τέταρτο! Ο Κοκόριν μείωσε στο 77’, για να ακολουθήσουν δύο γκολ σε τρία λεπτά (84’ Μαουρίσιο & 86’ Ζουλιάνο) που έφεραν το ματς στα ίσα. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Τζόρτζεβιτς στο 90’, με τους ισραηλινούς να προσπαθούν ακόμα να καταλάβουν τι τους συνέβη!

Επιμέλεια: Γιάννης Πολιάς