Ιταλία

Όλο… κι όλο ένα δοκάρι στη Γένοβα

Σαμπντόρια και Σασουόλο αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, αφού μοναδική αξιόλογη φάση ήταν ένα σουτ του Μπεράρντι που σταμάτησε στο δοκάρι, στο 25' του ματς που «έκλεισε» την 9η αγωνιστική στη Serie A

Παιχνίδι το οποίο αναμένεται να ξεχαστεί… άμεσα ήταν αυτό που διεξήχθη στο «Λουίτζι Φεράρις», ανάμεσα στη Σαμπντόρια και τη Σασουόλο, έληξε ισόπαλο 0-0 και με το οποίο «έπεσε» η αυλαία στην 9η αγωνιστική της Serie A.

Δεν ήταν μόνο το τελικό αποτέλεσμα, αλλά κυρίως το γεγονός ότι δεν δημιουργήθηκε η… παραμικρή υποψία φάσης σε ολόκληρο το 90λεπτο! Μοναδική εξαίρεση, το δοκάρι του Ντομένικο Μπεράρντι στο 25ο λεπτό, που συνιστά και τη μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης…

Κι αυτό γιατί τόσο οι «μπλουτσερκιάτι» όσο και οι «νεροβέρντι» κοίταξαν πρωτίστως να διασφαλίσουν πως δεν θα δεχθούν το γκολ, προκειμένου να συνεχίσουν -αν και πρόωρα- να… σκέφτονται ευρωπαϊκά, κυνηγώντας μια θέση στο Europa League της επόμενης σεζόν.