Ιταλία

Όλοι δουλεύουν για την Ίντερ! (vids)

Μπορεί στην Ίντερ να μην λένε ότι πάνε για πρωτάθλημα, αλλά Γιουβέντους και Ρόμα της το κάνουν εύκολο! Οι «νερατζούρι» έκαναν το «5x5», τη στιγμή που οι δύο ανταγωνίστρίες της είχαν κι άλλες απώλειες.

Με αφορμή το «4x4» της Ίντερ την προηγούμενη αγωνιστική και σε συνδυασμό με το ότι Γιουβέντους και Ρόμα υποπίπτουν από το ένα «στραβοπάτημα» στο άλλο, τα ιταλικά ΜΜΕ έκαναν πρώτη φορά λόγο για πρωτάθλημα στους «νερατζούρι». Όλοι, όμως, μέσα στην ομάδα του Μιλάνου έσπευσαν να χρίσουν φαβορί τη Γιουβέντους. Ωστόσο, θα πρέπει να το ξανασκεφτούν μετά τα όσα έγιναν και την 5η αγωνιστική της Serie Α.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, έστω και δύσκολα, επιβλήθηκε της Βερόνα με 1-0 χάρη σε γκολ του Φελίπε Μέλο και έφτασε τις 5 νίκες σε ισάριθμα ματς και πλέον την ακολουθεί στη βαθμολογία η Φιορεντίνα με 12 βαθμούς που νίκησε την Μπολόνια με 2-0.

Η Γιουβέντους από τη δική της πλευρά υπέστη ακόμα ένα «κάζο», καθώς έμεινε στο 1-1 μέσα στην έδρα της με τη Φροζινόνε, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις του ματς, χωρίς να αφήσουν περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι που είχαν προηγηθεί στις αρχές του β' ημιχρόνου με γκολ του Ζάζα.

Κι όχι μόνο αυτό...

Και η Ρόμα που είναι θεωρητικά διεκδικήτρια του τίτλου επίσης, ηττήθηκε στην ούτως ή άλλως πολύ δυνατή έδρα της Σαμπντόρια με 2-1, με τον Κώστα Μανωλά να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού το γκολ της νίκης για τους Γενοβέζους πέτυχε ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός μετά από τραγική προσπάθειά του να διώξει.

Έτσι, με τα σημερινά αποτελέσματα, η Ίντερ απέχει πλέον επτά βαθμούς από τη Ρόμα και 10 από τη Γιούβε...