Αγγλία

Όπου ακούς πολλά «κεράσια»… θα τα κάνει μαντάρα η Λίβερπουλ!

Πικρή υπενθύμιση στους φίλους της ότι πρέπει (και φέτος) να κρατούν μικρό καλάθι για τον τίτλο έκανε η Λίβερπουλ. Παρόλο που προηγήθηκε με δυο γκολ κατάφερε να χάσει 4-3 από τα «κεράσια» της Μπόρνμουθ

Κατόρθωμα απ’ αυτά που δίνουν δικαιώματα στους «εχθρούς» να την αποκαλούν loser έκανε η Λίβερπουλ!

Έχοντας προηγηθεί με δυο γκολ διαφορά (και μάλιστα δυο φορές) οι «κόκκινοι» όχι μόνο έχασαν τη νίκη, αλλά έχασαν και το παιχνίδι από την εκπληκτική Μπόρνμουθ (4-3)!

Πριν καν συμπληρωθούν 25 λεπτά η ομάδα του Κλοπ έδειξε να καθαρίζει, με τους Μανέ και Οριγκί να εκμεταλλεύονται λάθη του Μπόρουτς (που πρώτα δεν βγήκε και μετά… παραβγήκε από την εστία του).

Ακόμα, δε, και όταν ο Γουίλσον ξανάβαλε τους γηπεδούχους στο ματς (αξιοποιώντας στο 56’ πέναλτι του Μίλνερ στον Φρέιζερ) ο Τσαν έδειξε να… αποκαθιστά την τάξη με όμορφο φαλτσαριστό σουτ στο 64’.

Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό για να αποτραπούν οι αυτοκτονικές τάσεις της Λίβερπουλ. Μέσα λοιπόν σε τρία λεπτά (76’-79’) οι Φρέιζερ και Κουκ τράβηξαν το χαλί κάτω από τα πόδια των φιλοξενούμενων. Και για να ολοκληρωθεί το κακό, ήρθε στις καθυστερήσεις ο Ακέ (που παρεμπιπτόντως είναι δανεικός από την… Τσέλσι) και αξιοποιώντας αναμπουμπούλα στην περιοχή χάρισε επική νίκη στα «κεράσια».

Επέτρεψε, έτσι, στην ομάδα που… ανήκει να απομακρυνθεί τρεις πόντους στην κορυφή και ανάγκασε τη Λίβερπουλ να συγκατοικήσει πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με την Άρσεναλ.