Oλλανδία

Όρθια σε ματσάρα η Αϊντχόφεν

Τα βρήκε σκούρα στο ντέρμπι με την Χέρενφεν, όμως η Αϊντχόφεν με ψυχή και δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε επική ανατροπή στο 90’ και πανηγύρισε με 4-3 στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Eredivisie

Η Χέρενφεν είχε τον Γκουτσανεχάντ σε τρελή μέρα, όμως δεν σταμάτησε την Αϊντχόφεν από το να κάνει διπλή ανατροπή, να πανηγυρίσει με 4-3 και να απομακρύνει την σημερινή της αντίπαλο οκτώ βαθμούς μακριά από την ιδέα να την… εκτοπίσει από την τρίτη θέση.

Ο Γκουτσανεχάντ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο πέμπτο μόλις λεπτό, με την Αϊνχόφεν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να έχει φέρει το ματς στα… μέτρα της και να προηγείται με 2-1.

Ο Ιρανός επιθετικός συμπλήρωσε χατ τρικ με γκολ στο 54’ και το 80’ και έκανε την Χέρενφεν να πιστέψει πως κατέκτησε το τρίποντο. Τα σχέδιά της όμως χάλασαν μέσα σε δύο λεπτά.

Φαν Χίνκελ και Μορένο εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην άμυνα της Χέρενφεν και με γκολ στο 89’ και στο 90’ αντίστοιχα, πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.