Ιταλία

Όρθια στη Φλωρεντία η Μίλαν!

Με γκολ του Τσαλχάνογλου, η Μίλαν πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην έδρα της Φιορεντίνα (1-1) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά από δύο σερί ήττες.

Αρχίζει και… ισιώνει η Μίλαν!

Λίγες ημέρες μετά την πρόκριση επί της συμπολίτισσας Ίντερ στο Κύπελλο, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έμεινε όρθια στην Φλωρεντία, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Φιορεντίνα (1-1).

Το ματς ήταν εξαιρετικό σε όλη τη διάρκειά του, με πολύ καλό ρυθμό και εκατέρωθεν φάσεις. Ωστόσο, και οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να… κουνήσουν το πλεκτό και άφησαν τα καλύτερα για την επανάληψη!

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών ο γιος του Ντιέγκο Σιμεόνε, Τζιοβάνι, έβαλε σε θέση ισχύος τους γηπεδούχους! Η απάντηση της Μίλαν, όμως, ήταν άμεση καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσαλχάνογλου πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή επέμβαση του Σπορτιέλο και με κοντινό σουτ έγραψε το 1-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.