Γερμανία

«Όρθια» στο φινάλε η Λειψία (video)

Τον πρώτο βαθμό της ιστορίας της στη Μπουντεσλίγκα πανηγύρισε η νεοφώτιστη Λειψία, που απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Χόφενχαϊμ, σκοράροντας στο φινάλε.

Ντεμπούτο με το δεξί στη Μπουντεσλίγκα έκανε η Λειψία, που αποτελεί την 55η ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος και την πρώτη από την πρώην ανατολική Γερμανία, μετά την Κότμπους. Με γκολ του Ζάμπιτσερ στο τελευταίο λεπτό, απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Χόφενχαϊμ και πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό στα μεγάλα σαλόνια.

Το πρώτο ημίχονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, αφού και τα τέσσερα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο 45άλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 55’ με τον Ρουπ, αλλά τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με τον Κάιζερ. Στο 83’ ήταν η σειρά του Ουτ να σκοράρει για την Χόφενχαϊμ και να δώσει νέες ελπίδες για τη νίκη, αλλά και σε αυτή την περίπτωση αποδείχθηκαν… φρούδες. Στο 90’ ήρθε ο Ζάμπιτσερ να «παγώσει» το γήπεδο και να διαμορφώσει το 2-2, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.