Oλλανδία

«Φρέναρε» την Αϊντχόφεν η Ουτρέχτη των Δουβίκα και Μπάρκα

Με τους Τάσο Δουβίκα και Βασίλη Μπάρκα να αγωνίζονται βασικοί, η Ουτρέχτη κατάφερε να πάρει τον έναν βαθμό από την Αϊντχόφεν, μετά το ισόπαλο 2-2.

Τάσος Δουβίκας και Βασίλης Μπάρκας αγωνίστηκαν βασικοί για την Ουτρέχτη στη δύσκολη αναμέτρηση με την Αϊντχόφεν, η οποία ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2.

Έτσι, μετά τη βαριά μεσοβδόμαδη ήττα της από τη Σεβίλλη στο Europa League, η Αϊντχόφεν έχασε σημαντικό έδαφος και στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου στην Ολλανδία, αφού βρίσκεται στο -6 από την πρωτοπόρο Φέγενορντ.

Για την Ουτρέχτη, ο Μπουσαΐντ άνοιξε το σκορ για την Ουτρέχτη στο 33', με τον Μπακαγιόκο να ισοφαρίζει στο 41'. Στο 57' η Αϊντχόφεν έκανε την ανατροπή με τον Λουκ Ντε Γιονγκ, όμως η χαρά της κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 60' ο Δουβίκας έστρωσε υπέροχα την μπάλα με το στήθος στον Φαν Ντε Στρέεκ, ο οποίος με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η υπέροχη ασίστ που έκανε ο Δουβίκας με το στήθος:

Λίγες ώρες νωρίτερα, η Χέρενφεν νίκησε 2-1 με ανατροπή στην έδρα της ουραγού Καμπούρ. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 1ο λεπτό, οι Σαχράουι (22') και Φαν Έγουικ (65') χρίστηκαν σκόρερ για το τελικό 1-2.

Τέλος, επεισοδιακή ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα σε Γκόου Αχέντ Ιγκλς και Τβέντε, στην έδρα της πρώτης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από το 16ο κιόλας λεπτό με 2-0, χάρη στα γκολ των Ρόμενς (66') και Λίντμπεργκ (16'), με μερίδα τους οπαδούς των φιλοξενούμενων να αντιδρούν πετώντας καθίσματα στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από ολιγόλεπτη διακοπή που βοήθησε στο να ηρεμίσει η κατάσταση, το παιχνίδι συνεχίστηκε, με την Τβέντε να μην μπορεί να αντιδράσει, μένοντας στο -4 από την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.