Σκωτία

«Πάγωσε» στο Εδιμβούργο η Σέλτικ

Αν και προηγήθηκε 2-0, η Σέλτικ δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Ίστερ Ρόουντ, καθώς η Χιμπέρνιαν με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, πήρε παλικαρίσια ισοπαλία 2-2.

Ισόπαλο και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2), έληξε και το δεύτερο φετινό παιχνίδι μεταξύ Σέλτικ και Χιμπέρνιαν, αυτή τη φορά στο Εδιμβούργο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Premier Σκωτίας. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι, που οδηγούν την κούρσα, είδαν να μειώνεται στους πέντε βαθμούς η διαφορά από Ρέιντζερς και Αμπερντίν, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τέταρτη θέση και στο -8 από την κορυφή.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι Κέλτες πέτυχαν δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (60’ και 64’) με σκόρερ τον Σινκλέρ και έδειχναν ότι θα φύγουν με το διπλό από το «Ίστερ Ρόουντ». Όμως, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και «απαντώντας» με τον ίδιο τρόπο, πήραν την παλικαρίσια ισοπαλία. Στο 76’ μείωσαν με τον Αμπρόουζ και τρία λεπτά αργότερα (79’), έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σο, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.