Ισπανία

«Παλικαρίσιο» διπλό στην Ουέσκα για τη Σοσιεδάδ

Επιστροφή στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές για τη Σοσιεδάδ, η οποία έφυγε με τους 3 βαθμούς από την Ουέσκα (0-1) σε μια μονομαχία που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας.

Σημαντικό διπλό για τη Σοσιεδάδ, που απέδρασε από το «χωράφι» της Ουέσκα (0-1) και γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από 3 αγώνες. Στον τραγικό αγωνιστικό χώρο του «Αλκοράθ» οι δύο ομάδες… κακοποίησαν το ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχαν ελάχιστες καλές στιγμές.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να βρουν το πολυπόθητο γκολ. Η υπεροχή τους δικαιώθηκε στο 64’, με τον Μικέλ Μερίνο να πλασάρει εξαιρετικά από το ύψος της περιοχής και να ανοίγει το σκορ.

Επτά λεπτά αργότερα όμως ο επιθετικός των Βάσκων, Χουάνμι, αποβλήθηκε δεχόμενος δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, η δεύτερη για διαμαρτυρία. Κάπου εκεί αναθάρρησαν οι νεοφώτιστοι, που κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο. Στο 82’ ήρθε και δεύτερο… χτύπημα για την «τσούρι ούρντιν», καθώς αποβλήθηκε -για χτύπημα εκτός φάσης- και ο Ερναντές, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες.

Στα τελευταία λεπτά η πίεση στα καρέ των φιλοξενούμενων αυξήθηκε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν απεγνωσμένα την ισοφάριση. Στο 92’ το δοκάρι σταμάτησε την Ουέσκα σε μια… αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχή. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς, με τη Σοσιεδάδ να φτάνει στο διπλό (0-1) και να υποχρεώνει την ομάδα του Λέο Φράνκο στην 3η συνεχόμενη ήττα της.