ΠΑΟΚ, δεν έχει πιο κάτω…

Το κατάφερε και αυτό! Ο ΠΑΟΚ αν και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην Κομοτηνή και έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες, στο τέλος έφυγε με άδεια χέρια, αφού υποχρεώθηκε σε ήττα 2-1 από τον ουραγό Πανθρακικό!

Θεωρητικά, ο ΠΑΟΚ πήγε στην Κομοτηνή με στόχο να πάρει τους τρεις βαθμούς, στην προσπάθεια να εδραιώσει τη θέση του στην πρώτη πεντάδα. Στην πράξη έκανε μια… τρύπα στο νερό, αφού μολονότι προηγήθηκε στο 21’ με τον Χατζηισαΐα και έχασε πολλές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» το ματς (κορυφαία το δοκάρι του Αθανασιάδη στο 67’), εντούτοις κατάφερε να φύγει με άδεια χέρια.

Ο σχεδόν υποβιβασμένος, αλλά ψυχωμένος Πανθρακικός, με επική ανατροπή και χάρη στα τέρματα των Ίγκορ (50’) και Παπαγεωργίου (88’), έφτασε στην πρώτη νίκη του μετά τις 20 Δεκεμβρίου. Η ομάδα της Κομοτηνής «τιμώρησε» την μέτρια εμφάνιση του «δικεφάλου» στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή εντός έδρας νίκη, μετά από αυτή επί του Παναθηναϊκού.

To ματς

Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε εξ αρχής την πρωτοβουλία και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Πανθρακικού και να γίνει απειλητικός. Οι γηπεδούχοι έδιναν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και επιχείρησαν κάποιες φορές -επίσης χωρίς επιτυχία- να «χτυπήσουν» με αντεπιθέσεις.

Η υπεροχή του «δικεφάλου του Βορρά» καρποφόρησε στο 21’ με κεφαλιά του Χατζηισαΐα, μετά από κόρνερ του Πέλκα. Ήταν το πρώτο γκολ του 24χρονου αμυντικού με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, που πίεσε στα επόμενα λεπτά για να πετύχει και δεύτερο. Κίτσιου και Μυστακίδης είχαν τις πιο καλές στιγμές, αλλά αστόχησαν από πλεονεκτικές θέσεις.

inner

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και παρότι δεν σκόραρε για δεύτερη φορά στο πρώτο 45άλεπτο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Πανθρακικό, που είχε να επιδείξει δύο σουτ από Ίγκορ και Ηλιάδη, που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Βελλίδη. Βάσει της εικόνας, το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου κρίνεται απόλυτα δίκαιο.

Με το… καλημέρα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, το παιχνίδι απέκτησε εκ νέου ενδιαφέρον, καθώς ο Πανθρακικός ισοφάρισε σε 1-1, χάρη σε διαγώνιο σουτ του Ίγκορ μέσα από την περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να γίνει η ολική ανατροπή, αλλά ο Μπαϊκαρά, που βρέθηκε απέναντι από τον Βελλίδη, μετά από γλίστρημα του Χατζηισαΐα, δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

inner

Με την είσοδο των Αθανασιάδη και Κάτσε αντί των Χαρίση και Τζιόλη στο 57ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αναλάβει ξανά τα ηνία και να πιέσει για το δεύτερο προβάδισμα στο παιχνίδι. Στο 67’ είχε δοκάρι με τον Αθανασιάδη και ένα λεπτό αργότερα, ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού σταμάτησε εντυπωσιακά το μονοκόμματο σουτ του Λέοβατς.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» έκλεισε στα καρέ του τον Πανθρακικό και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 75’ είχε 18(!) τελικές προσπάθειες. Τελικά, όχι μόνο δεν σκόραρε, αλλά δέχθηκε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με «θύτη» τον Παπαγεωργίου στο 88’, που πήρε τη μπάλα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και κεραυνοβόλησε τον Βελλίδη, κάνοντας το τελικό 2-1.