Ιταλία

Παρέλαση της Νάπολι στο «Ολίμπικο»

Φύλλο και φτερό τη Ρόμα μέσα στο «Ολίμπικο» έκανε η Νάπολι, περνώντας με το εμφατικό 4-1. Διπλό... ανάσα για Σπαλ, χαμένη ευκαιρία για την Τορίνο.

Έκανε... πλάκα στη Ρώμα η Νάπολι!

Έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση, η Νάπολι πέρασε... αέρα από το «Ολίμπικο» καθώς επικράτησε με 4-1.

Ο Μίλικ μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ σκόραρε ξανά λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ, με την απόφαση να φαίνεται πάντως λανθασμένη. Στα... χασομέρια του ημιχρόνου πάντως, η Ρόμα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης από το σημείο του πέναλτι με τον Περότι να γράφει το 1-1.

Η Νάπολι, όμως, δεν είχε διάθεση για αστεία. Τιμώρησε την κάκιστη αμυντική λειτουργία της Ρόμα και με τρία γκολ, την... διέλυσε! Αρχικά ο Μέρτενς στο 50’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «παρτενοπέι», ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βέρντι έδωσε ξεκάθαρο πλεονέκτημα στην ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Γιουνές.

«Βύθισε» την Φροζινόνε και πήρε βαθιά «ανάσα» η Σπαλ, η οποία πέρασε από την έδρα της αντιπάλου της με 1-0. το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε 13 λεπτά μετά το ξεκίνημά της με τον Βιτσάρι!

Τέλος, Φιορεντίνα και Τορίνο έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη! Ο Σιμεόνε άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό αλλά ο Μπαζέλι στο 34΄με φοβερό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε.