Γαλλία

Παρί… για σένα!

Ύστερα από ένα επεισοδιακό «αιώνιο» ντέρμπι, με μπόλικο… ξύλο, Λιόν και Σεντ Ετιέν έμειναν στο 2-2, με τους «λιονέ» να πιάνουν ξανά κορυφή, αλλά την Παρί να «χρωστά» ένας ματς.

Η «δουλειά» έγινε για την Παρί Σεν Ζερμέν!

Σε ένα «αιώνιο» ντέρμπι που τα είχε όλα, η Σεντ Ετιέν έκοψε (2-2) δύο βαθμούς από τη Λιόν, στο «Ζερλάν», με τους «λιονέ» να ισοβαθμούν με τους Παριζιάνους στην κορυφή, αλλά οι τελευταίοι να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Δύο φορές άλλαξε χέρια το προβάδισμα στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Ενζιέ (24’), τους «στεφανουά» να κάνουν την ανατροπή με τους Γκραντέλ (31’) και Αμουμά (45’ πεν.) και τον Ζαλέ να διαμορφώνει από το 48’ το τελικό 2-2.

Καταιγιστική ήταν η Λιόν στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του ντέρμπι, έχοντας ήδη δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τον Φεκίρ. Στο 24’ ο Ενζιέ έβαλε μπροστά τους «λιονέ», την ώρα που η Σεντ Ετιέν ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας. Όμως, ύστερα από αντεπίθεση, οι «στεφανουά» κέρδισαν πέναλτι και παράλληλα την αποβολή –με απευθείας κόκκινη κάρτα- του Ροζ, με τον Γκραντέλ να κάνει ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα στο 31’. Όλα έδειχναν πως το 1-1 θα ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ύστερα από άλλη μία αντεπίθεση, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με τον Αμουμά, ακριβώς στο 45’!

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο δεύτερο μέρος η Λιόν, καθώς ο Ζαλέ μόλις στο 48’ έφερε το ματς ξανά στα ίσα. Ο ρυθμός του ματς δεν ήταν τόσο υψηλός όσο και στο πρώτο 45λεπτο, αλλά το… ξύλο έπεφτε σύννεφο. Οι «λιονέ» είχαν άλλο ένα δοκάρι στο 71, ωστόσο μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με το 2-2 να ήταν και το τελικό σκορ.