Ισπανία

«Πάτησε» την Εϊμπάρ η Ατλέτικο (video)

Μαζί με τον καινούργιο χλοοτάπητα στο «Ιπουρούα» η Ατλέτικο πάτησε και την Εϊμπάρ. Οι ροχιμπλάνκος επικράτησαν «σβηστά» 2-0 με σκόρερ τους Σαούλ και Γκριεζμάν.

Πρώτη νίκη στη La Liga για το 2017 για την Ατλέτικο. Η ομάδα του Σιμεόνε πέρασε από την έδρα της Εϊμπάρ με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Ο καινούργιος χλοοτάπητας που τοποθετήθηκε στο «Ιπουρούα» δεν επηρέασε τους ροχιμπλάνκος που παρότι σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους στο δεύτερο ημίχρονο, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα. Το σκορ για τους Μαδριλένους άνοιξε ο Σαούλ στο 54ο λεπτό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε ύστερα από τέρμα του Γκριεζμάν (74’) που επέστρεψε στα γκολ ύστερα από τον περασμένο Οκτώβριο.

Έτσι, η Ατλέτικο πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη κι έφτασε στην 4η θέση με 31 προσπερνώντας τις Βιγιαρεάλ (παίζει εντός με Μπαρτσελόνα) και Σοσιεδάδ (παίζει εντός με Σεβίλλη) που έχουν 29. Αντίθετα, η Εϊμπάρ έμεινε στην 8η θέση με 23 βαθμούς.