Oλλανδία

Πάτησε τον Άγιαξ και επέστρεψε στον θρόνο η Αϊντχόφεν!

Με επιβλητική νίκη (3-0) στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Eredivisie, η PSV κατέκτησε και μαθηματικά το 24ο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Όχι μόνο πήρε το πρωτάθλημα, αλλά το έκανε και με τον ιδανικό τρόπο!

Η Αϊντχόφεν σάρωσε με 3-0 τον Άγιαξ στο ντέρμπι κορυφής και πανηγύρισε μπροστά στους φιλάθλους της την κατάκτηση του 24ου πρωταθλήματος, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της Eredivisie.

Ο Άγιαξ, που είχε μοναδική ευκαιρία να «μπλοκάρει» την στέψη, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός, με την Αϊντχόφεν να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και να βάζει ιδανικό φινάλε στην υπόθεση του τίτλου.

Ο Άγιαξ ήταν αυτός που μπήκε πιο απειλητικά στο ματς, με τον Ζουτ να αποδεικνύεται σωτήριος, κρατώντας το μηδέν για του γηπεδούχους. Στο 23’ ο Περέιρο άνοιξε το σκορ, μετά από ασταθή απόκρουση του Ονανά, ενώ ο Ντε Γιονγκ στο 38’ διπλασίασε τα τέρματα και έδωσε την αφορμή στην κερκίδα να αρχίσει το πάρτι για την κατάκτηση του τίτλο. Η χαριστική βολή για τον «Αίαντα» ήρθε στο 54’, όταν ο Μπεργκβάιν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Τα νεύρα κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άγιαξ να ολοκληρώνει το ματς με εννιά παίκτες, αφού μέσα σε τρία λεπτά αποβλήθηκαν οι Ταλιαφίκο και Ντε Γιονγκ.