Γαλλία

Πεντάρα η Μονακό - σκόραρε ο Αμπέντ

Η Μονακό συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Γαλλία μετά τη νίκη της με 5-0 επί της Μετς έχοντας προβάδισμα τριών πόντων έναντι της Παρί. Νίκη για σωτηρία της Ντιζόν με σκόρερ του 1ου γκολ τον Αμπέντ.

H Mονακό ήταν καταιγιστική από την εκκίνηση του αγώνα και μόλις στο 7ο λεπτό, ο Φαλκάο κατέβασε με το κεφάλι για τον Μπαπέ που πλάσαρε για ν’ ανοίξει το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τουρέ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά για να πεταχτεί ο Φαλκάο στην πορεία της μπάλας και να γράψει το 2-0. Το 3-0 ήρθε από την πάσα του Φαμπίνιο για τον Μπαπέ για να γράψει αυτός το 3-0. Η ομάδα του Ζαρντίμ μπήκε φουριόζα και στην επανάληψη με τον Μπαπέ στο 50’ να κάνει το 4-0 μετά από ωραία πάσα του Μποσκίλια για το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του ενώ ο Φαλκάο διαμόρφωσε το 5-0 στο 55’ μετά από σέντρα του Μεντί.

Η Γκινγκάμπ νίκησε τη Λιόν 2-1 και την εμπόδισε να ξεμακρύνει για την εξασφάλιση της δεύτερης θέσης. Παρά το γεγονός πως ο Λακαζέτ έβαλε νωρίς μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τους Ντιαλό και Μπενεζέ να χαρίζουν τη νίκη στη γηπεδούχο γυρίζοντας το ματς στο πρώτο μέρος.

Σημαντική νίκη για την αποφυγή του υποβιβασμού σημείωσε η Ντιζόν που είδε τον Μεχντί Αμπέντ ν’ ανοίγει το σκορ στο 40ο λεπτό απέναντι στην Καέν την οποία ξεπέρασε και έφτασε τους 27 πόντους. Ο Ντονί διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την Ντιζόν. Τις περιπέτειες δείχνει πως θ’ αποφύγει και η Μονπελιέ που πέτυχε μία εμφατική νίκη με 3-0 μέσα στην έδρα της Νανσί, με δύο γκολ του Μπενζά και ένα του Μουνιέ. Η Ανζέ βάζει και πάλι σε περιπέτειες τη Λιλ με την επικράτηση 2-1 μέσα στην έδρα της αντιπάλου της, με τα γκολ του Καπέλ και του Τομάς. Η Τουλούζ είχε εύκολο έργο και με γκολ του Μπρέιθγουεϊτ (2), του Ντελόρ και του Ντιόπ συνέτριψε 4-1 την Μπαστιά.