Ιταλία

Πέρασε από τη Γένοβα και... κουνάει σεντόνι η Μίλαν!

Εκτός έδρας νίκη μετά από δυόμιση μήνες πανηγύρισε η Μίλαν που πέρασε από την έδρα της Τζένοα με 2-0 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, ξεπερνώντας την Ρόμα στη βαθμολογία.

Πέρασε από τη Γένοβα και βλέπει... Champions League η Μίλαν!

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο γλίτωσε στο πρώτο μέρος και όντας τρομερά αποτελεσματική στην επανάληψη, επικράτησε 2-0 της Τζένοα, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς!

Οι γηπεδούχοι είτε δεν... πετύχαιναν το τέρμα, είτε έπεφταν πάνω στον εξαιρετικό Ντοναρούμα και η Μίλαν που έπαιζε αρκετά αμυντικά στο πρώτο μέρες, είχε γλιτώσει σε αρκετές περιπτώσεις. Οι παίκτες της Τζένοα ήταν φλύαροι και στην επανάληψη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ήταν φουλ αποτελεσματικοί.

Ο Μπορίνι στο 72’ , λοιπόν, άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ μετά το γύρισμα του Κόντι, με την Μίλαν να χρειάζεται και την βοήθεια του Ντοναρούμα δευτερόλεπτα μετά όταν έδιωξε την φωτοβολίδα του Βελόσο, με την μπάλα να σταματάει και στο οριζόντιο δοκάρι. Και στο 83ο λεπτό ο Σούσο έφυγε στην κόντρα και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, πληγώνοντας την πρώην ομάδα του.