Κύπρος

Πέρασε πρώτη η ΑΕΚ Λάρνακας, ανατροπή για Ομόνοια

Μόνη πρώτη η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 2-0 της Πάφου και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο ντέρμπι του Σαββάτου βρέθηκε χωρίς συγκάτοικο στην κορυφή. Νίκη με ανατροπή για την Ομόνοια.

Και στην κορφή… η ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας έκαμψε την αντίσταση της Πάφου με το 2-0 που ήρθε με δύο τέρματα (58’ Τολεμέζ, 71’ Λαρένα) στο δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε μόνη πρώτη (+2) στο πρωτάθλημα της Κύπρου, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία στο ντέρμπι του Σαββάτου ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι ζορίστηκαν στο πρώτο μέρος, αλλά κατάφεραν στα επόμενα 45 λεπτά να δείξουν την ανωτερότητά τους και να φθάσουν σε μια δίκαιη νίκη.

«Τρίποντο» με ανατροπή για την Ομόνοια. Το «τριφύλλι» βρέθηκε να κυνηγάει από πολύ νωρίς στο ματς με την Δόξα, που προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κάρλος, αλλά ο Σουάρες έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη με τα δύο τέρματα που σημείωσε μέσα σε λίγα λεπτά (23’, 26’). Έτσι, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στις επιτυχίες έπειτα από έναν μήνα.

Πιο άνετη νίκη από ότι δείχνει το σκορ πέτυχε η Αλκή που επικράτησε 3-2 της Νέας Σαλαμίνας, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Έτσι, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη παρέμεινε στους 8 βαθμούς και είναι στην 13η θέση.