Γενικά

Περιμένει την Ρεάλ στον τελικό η Γκρέμιο (video)

Θέση για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων έκλεισε η Γκρέμιο η οποία επικράτησε στην παράταση με 1-0 κόντρα στην Πατσούκα. Ο νικητής του Αλ Τζαζίρα-Ρεάλ θα αντιμετωπίσει τους Βραζιλιάνους.

Στον του τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων προκρίθηκε η Γκρέμιο. Η κάτοχος του Copa Libertadores χρειάστηκε την παράταση όμως πήρε τη νίκη και την πρόκριση κόντρα στην Πατσούκα με σκορ 1-0.

Το «χρυσό» γκολ για τους Βραζιλιάνους σημείωσε o Έβερτον Σοάρες με πανέμορφο σουτ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης (95ο λεπτό). Στον τελικό η Γκρέμιο περιμένει μία εκ των Αλ Τζαζίρο και Ρεάλ Μαδρίτης, οι οποίες παίζουν μεταξύ τους την Τετάρτη (19.00) στον δεύτερο ημιτελικό.