Πορτογαλία

Πετάει «φωτιές» η Σπόρτινγκ!

Σε τρομερή κατάσταση η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League να ρίχνει... πεντάρα στην Τσάβες και τον Μπας Ντοστ να κάνει χατ-ρικ (5-1).

Συνεχίζει την καταδίωξη της Πόρτο η Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League ήταν εξαιρετική για ακόμη ένα παιχνίδι και διέλυσε με 5-1 την Τσάβες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπας Ντοστ, ο οποίος έκανε το χατ-τρικ και οδήγησε την ομάδα του σε ένα ακόμα ματς.

Ο Ντος, λοιπόν, άνοιξε το σκορ 6' και στο 15' διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά της Σπόρτινγκ. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Ακούνια που σκόραρε δις (39', 58'), με τον Ντοστ να κάνει το 5-0 στο 75ο λεπτό. Το γκολ της τιμής για την Τσάβες πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Ντέιβιντσον διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπενφίκα που επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Άβες. Ο Ζόνας άνοιξε το σκορ στο 29' με πέναλτι, για να έρθει ο Σεφέροβιτς στο 50' να γράψει το 2-0. Ο Ντεφέντι στο 78' έβαλε τους γηπεδούχους ξανά στο ματς αλλά ο Ζόνας σκόραρε για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα στο 79' και έγραψε το τελικό σκορ.