Γαλλία

Πετάει η Μπορντό με Πογέτ, κάζο για Νις

Δεύτερη απανωτή νίκη με τον πρώην τεχνικό της ΑΕΚ για τους «Γιρονδίνους», 2-0 μέσα στο Στρασβούργο. Μεγάλη νίκη και για την Τουλούζ που άλωσε το «Αλιάνζ Ριβέρα» με 1-0 απέναντι στη Νις.

Η Μπορντό πήρε φόρα και ποιος τη σταματά. Με τον Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της, πήρε δεύτερη απανωτή νίκη, αυτή τη φορά εκτός έδρας με το ισχυρό στην έδρα του Στρασβούργο κι έφτασε τους 32 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς ο Σανκχαρέ μόλις στο 3ο λεπτό για να κλείσει το σκορ ο Λαμπόρντε στο 53ο. Αυτή που έπιασε τη Νις, μια θέση παραπάνω από την Μπορντό, είναι η Μονπελιέ που επικράτησε 2-1 της Ανζέ και μάλιστα με ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι με τον Τοκό-Εκαμπί στο 20ο λεπτό, για να έρθει η ανατροπή Λασνέ στο 42ο λεπτό και τον Μπενζά στο 71ο. Η Νις γνώρισε την ήττα από την Τουλούζ με 1-0, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Γκραντέλ στο 67ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενη, έφτασαν τους 26 πόντους και πήγαν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Σπουδαία νίκη και για τη Σεντ Ετιέν, που με γκολ του Ντεμπισί, πέρασε από την έδρα της Αμιάν.