Ιταλία

Πετάει η Νάπολι, παραπαίει η Μίλαν

Τις υψηλές της πτήσεις συνέχισε η Νάπολι! Με τους «παρτενοπέι» να ανοίγουν το δρόμο της νίκης από το πρώτο ημίχρονο, επικράτησαν με άνεση της προβληματικής Μίλαν (2-1) και παραμένουν στην κορυφή.

Δεν ήταν ποδοσφαιρικά δυνατό, η φετινή Νάπολι να έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα κόντρα σε αυτή τη Μίλαν και ειδικά μέσα στο «Σαν Πάολο» και αυτό επιβεβαιώθηκε στην πράξη.

Με τους παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι να επιστρέφουν πιο φρέσκοι μετά τη διακοπή για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κυριαρχήσουν και τελικά να επικρατήσουν 2-1 των «ροσονέρι», με το αποτέλεσμα να μπορεί να χαρακτηριστεί φτωχό, βάσει των ευκαιριών του ματς.

Τελικά, οι «παρτενοπέι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Λορέντζο Ινσίνιε στο 34', όταν έσπασε το οφσάιντ των αμυντικών της Μίλαν και αφού πέρασε ένα δίλεπτο για να διαπιστωθεί μέσω VAR αν πρέπει να μετρήσει το τέρμα του Ιταλού εξτρέμ.

Κάθε ενδιαφέρον -ως προς τον τελικό νικητή- του ματς έπαψε να υφίσταται στο 72', όταν ο Μέρτενς με πολύ ωραία πάσα βρήκε την κίνηση του Ζιελίνσκι στην περιοχή και ο τελευταίος με δυνατό πλασέ κάτω από τα πόδια του Ντοναρούμα έγραψε το 2-0.

Το τελικό σκορ έγραψε ο Ρομανιόλι στις καθυστερήσεις με ευθύβολο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Νάπολι περιμένει στο +4 την αυριανή αναμέτρηση της Γιουβέντους κόντρα στη Σαμπντόρια, ενώ η Μίλαν παραμένει σταθερά εκτός θέσεων που οδηγούν στην Ευρώπη.