Γερμανία

Πέταξε την ευκαιρία η Χόφενχαϊμ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Χόφενχαϊμ με την Χέρτα (1-1), με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ανεκμετάλλευτη άφησε την ευκαιρία να βρεθεί εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας η Χόφενχαϊμ.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν λίγες ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μπράγκα για τους ομίλους του Europa League, έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Χέρτα παρά το γεγονός πως είχε το έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Σάντρο Βάγκνερ με εύκολη κεφαλιά, με το τέρμα του να έχει… ιστορική σημασία. Συγκεκριμένα, πρόκειται για το γκολ που έχει μπει νωρίτερα από οποιοδήποτε άλλο, αφού είναι η πρώτη χρονιά που παιχνίδι της Bundesliga διεξάγεται τόσο νωρίς.

Παρ΄όλα αυτά, το τέρμα αυτί δεν στάθηκε αρκετό ώστε να χαρίσει στους ''μπλε'' τους τρεις βαθμούς.

Και υπεύθυνος για αυτό ήταν ο Αλεξάντερ Έσβεϊν, ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι στο 55ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα και επέτρεψε στην ομάδα του να φύγει αλώβητη από την Βίρσολ Αρένα.