Ιταλία

Πήρε φόρα η Γιουβέντους (video)

Είχε να κάνει σχεδόν ένα μήνα νίκη η Γιουβέντους, από μετά από αυτή επί της Σίτι έκανε κι άλλη κολλητά, κόντρα στην Τζένοα (0-2). «Γκέλα» για τη Ρόμα στο ματς με τη Σασουόλο.

Αρχίζει να βρίσκει τη φόρμα της η Γιουβέντους. Με πρωταγωνιστή τον Πολ Πογκμπά η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι επικράτησε 2-0 στο σπίτι της Τζένοα και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά τις 8 Αυγούστου, όταν και είχε νικήσει με το ίδιο σκορ της Λάτσιο. Έβαλε τέλος στο σερί τριών αρνητικών αποτελεσμάτων (δύο ήττες, μια ισοπαλία) που είχε στη Serie A.

O Γάλλος μέσος άνοιξε το σκορ στο 37’ με κοντινή προβολή (και μπόλικη δόση τύχης), ενώ στο 60’ σκόραρε ο ίδιος παίκτης από την άσπρη βούλα.

Ο Φρανσέσκο Τότι δεν μπόρεσε να συνδυάσει με νίκη το 300ο του γκολ με τη φανέλα της Ρόμα, καθώς οι «τζιαλορόσι» με τους Κώστα Μανωλά, Βασίλη Τοροσίδη να βγάζουν ενενηντάλεπτο ήρθε 2-2 με τη Σασουόλο στο «Ολύμπικο». Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έμεινεναν δύο φορές πίσω στο σκορ.

Ο Ντεφρέλ έκανε το 0-1 στο 22’ για να έρθει η απάντηση του Τότι στο 36’, αλλά ο Πολιτάνο έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 44ο λεπτό. Ο Σαλάχ με άπιαστο βολέ στο 49’ ισοφάρισε για την ομάδα του Γκαρσιά.

«Έμφραγμα» για την Αταλάντα στο 90+7’, καθώς η την ισοφάρισε σε εκείνο το λεπτό η Βερόνα με τον Πιζάνο, ενώ ο Μοράλες είχε κάνει το 1-0 στο 89ο λεπτό. Σε ολόκληρο το ματς αγωνίστηκε ο Βαγγέλης Μόρας.

Η Μπολόνια έκαμψε την αντίσταση της Φροζινόνε με τέρμα του Μουνιέ στο 27ο λεπτό, ενώ η Τορίνο επικράτησε 2-0 της Σαμπντόρια με δύο τέρματα του Κουαλιαρέλα.