Βέλγιο

Πήρε το ντέρμπι και... έκλεισε στόματα η Άντερλεχτ

Επιβλητική νίκη (4-2) με ανατροπή επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ πήρε η Άντερλεχτ, της έκοψε τα... όνειρα για πρωτιά και συνήλθε μετά από δύο ισοπαλίες, συνεχίζοντας το κυνήγι της Κλαμπ Μπριζ και της κορυφής

Μετά από δύο αγωνιστικές με ισοπαλίες είδε... φως η Άντερλεχτ. Και μάλιστα, το κατάφερε στο ιδανικό σημείο, αφού επιβλήθηκε 4-2 της Ζούλτε Βάρεγκεμ στην 26η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Οι «μωβ» πέτυχαν σπουδαία ανατροπή, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό του ματς με τη φιλόδοξη Ζούλτε, όμως στο 22’ και το 42’ Χάνι και Μπρούνο έφεραν τούμπα το ματς. Ο Τιέλμανς έκανε το 3-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ζούλτε να μειώνει με πέναλτι στο 53’ και τον Τσιπτσίου να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Με το αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών, κατά τις οποίες πήρε μόλις ένα βαθμό, η Ζούλτε Βάρεγκεμ «εγκατέλειψε» τα όνειρα για κορυφή, μένοντας στο -5 από Άντερλεχτ και Κλαμπ Μπριζ. Οι «μωβ» από την άλλη περιμένουν... «δώρο» από την Κλαμπ (έχει ένα ματς λιγότερο), προκειμένου να μείνουν στην κορυφή, διαφορετικά θα συνεχίσουν το «κυνήγι» της πρώτης θέσης.