Βέλγιο

Πήρε το ντέρμπι και ξέφυγε η Μπριζ, με… βοηθό τον Καρέλη

Η Μπριζ διέλυσε με 5-0 την Άντερλεχτ στο μεγάλο βελγικό ντέρμπι και με τη βοήθεια του Νίκου Καρέλη που ισοφάρισε σε 1-1 στο ματς της Γκενκ με την Σαρλερουά, απολαμβάνει, πλέον, από το +8 την κορυφή.

Διέσυρε την Άντερλεχτ στο ντέρμπι και με τον Νίκο Καρέλη βοηθό διεύρυνε το προβάδισμά της στην κορυφή η Κλαμπ Μπριζ.

Η ομάδα του Ιβάν Λέκο ξέσπασε με 5-0 επί του μεγάλου της αντιπάλου και -σε συνδυασμό με την ισοπαλία που οδήγησε την Σαρλερουά ο Έλληνας επιθετικός- ξέφυγε στο +8 από την δεύτερη θέση και στο +13 από την περσινή πρωταθλήτρια.

Η Μπριζ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον Ντιαμπί να κάνει το 2-0 μέσα σε δύο λεπτά. Η ομάδα των Βρυξελλών έψαξε το γκολ στο δεύτερο μισό του ματς, όμως η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόρμερ, που κέρδισε ο Ντιαμπί, έφερε το 3-0 στο 57’.

Από τα έντεκα βήματα διαμορφώθηκε και το 4-0, με τον Φόσεν -που το κέρδισε- να εκτελεί εύστοχα, ενώ το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 87’ με τον Βάνακεν.

Για την Μπριζ δούλεψε και η Γκενκ που «μπλόκαρε» με 1-1 την δεύτερη Σαρλερουά.

Σε ένα ματς χωρίς πολλές συγκινήσεις, ο Ριζάι άνοιξε το σκορ στο 63’, με τον Νίκο Καρέλη να σκοράρει δύο λεπτά αργότερα και να ανοίγει ξανά λογαριασμό μετά τον τραυματισμό που τον κράτησε εκτός.