Αγγλία

Ποια τετράδα, ρε Άρσεναλ;

Τραγική η ομάδα του Βενγκέρ, ηττήθηκε μόνο 2-1 από την εξαιρετική Μπράιτον, που είχε 11 τελικές στο α' μέρος! Στο -13 από το… σεντόνι οι Λονδρέζοι, που θα πρέπει, πλέον, να κατακτήσουν το Europa!

Οκτώ ήττες σε όλες τις διοργανώσεις μέσα στο 2018, οι περισσότερες από ΚΑΘΕ άλλη ομάδα της Premier League!

Αυτό τα λέει όλα για την αποκαρδιωτική Άρσεναλ, που «παραδόθηκε» στις ορέξεις και της εκπληκτικής Μπράιτον, η οποία νίκησε μόνο 2-1 το… συνονθύλευμα του Αρσέν Βενγκέρ.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι «γλάροι» είχαν 11 τελικές(!) στο πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας τον δρόμο για τα δίχτυα δις (και στα δύο τέρματα φέρει ευθύνη ο Τσεχ), με τους «κανονιέρηδες» να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν -ενώ ο προπονητής τους ήταν καθηλωμένος στον πάγκο!

Μόλις στο 7', ο Ντανκ άνοιξε το σκορ, μετά από τραγική έξοδο του Τσέχου γκολκίπερ σε κόρνερ, ενώ, στο 26', και πάλι ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων άργησε να αντιδράσει σε κεφαλιά του Μάρεϊ, για το 2-0.

Στο φινάλε του α' μέρους, πάντως, ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Άρσεναλ, η οποία είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Κοσιελνί, αλλά δεν κατάφερε, τελικά, να πάρει τίποτα από την αναμέτρηση του ''Falmer Stadium'', παρά τις ευκαιρίες στο δεύτερο 45λεπτο.

Πλέον, τα πράγματα είναι απλά για τους Λονδρέζους: Με την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα, και 10η συνολικά(!), όχι η τετράδα -από την οποία βρίσκονται στο -13 πια- αλλά ακόμη και η 6η θέση, που οδηγεί στο Europa League της επόμενης περιόδου, δεν είναι σίγουρη…

Αν η Άρσεναλ θέλει, εν ολίγοις, να… κουνήσει σεντόνι του χρόνου, θα πρέπει να κατακτήσει φέτος τη δεύτερη τη τάξει κούπα της Ευρώπης, έχοντας, βέβαια, πρωταρχικό στόχο να ξεπεράσει το εμπόδιο της εξαιρετικά φορμαρισμένης Μίλαν…