Αγγλία

Πού είναι η Τσέλσι; (video)

Συνεχίζει να αγνοείται! Χωρίς καν να γίνει «ενοχλητική» η ομάδα του Μουρίνιο είδε τον Πελέ να κάνει «σμπαράλια» την άμυνά της και να οδηγεί την Σαουθάμπτον σε μεγάλη νίκη 3-1 στο «Stamford Bridge».

Σε μεγάλη κρίση η Τσέλσι. Η Σαουθάμπτον έκανε «πάρτι» στο «Stamford Bridge» και έφυγε με μεγάλο και σχεδόν… άνετο «διπλό» με σκορ 3-1.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, παρότι ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ξεκλειδώνοντας την αντίπαλη άμυνα με φάουλ του Γουίλιαν (10’) δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Οι «άγιοι» άρχισαν να βρίσκουν χώρους βγάζοντας φάσεις μπροστά απ’ την εστία του Μπέγκοβιτς. Η απάντηση ήρθε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (43’) με τον Γκρατσιάνο Πελέ να στρώνει με το στήθος στον Ντέιβις κι αυτός με ωραίο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Τσέλσι ήταν παντελώς ακίνδυνη στο δεύτερο ημίχρονο, την ώρα που το… μάτι της Σαουθάμπτον γυάλιζε. Η ζημιά έγινε στο 60’ με τον Μανέ να βγαίνει, έπειτα από κάθετη του Πελέ, απέναντι στον γκολκίπερ των γηπεδούχων και να πλασάρει εύστοχα. Πριν καλά-καλά να προλάβουν να συνέλθουν οι «μπλε» είδαν τον Ιταλό μεσοεπιθετικό να κάνει το 3-1 και κάπου εκεί να «τελειώνει» και το ματς.