Europa League

Πρόκριση για τον Ερυθρό Αστέρα του Μιλόγεβιτς

Η ομάδα του Βελιγραδίου επικράτησε 2-1 της Κράσνονταρ και σε συνδυασμό με την ήττα 3-2 στη Ρωσία προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Πρόκριση με ισοπαλία 1-1 της Έβερτον στο Σπλιτ.

Ο Ερυθρός Αστέρας του Βλάνταν Μιλόγεβιτς πήρε την πρόκριση με 2-1 απέναντι στην Κράσνονταρ. Οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα με τον Ράντονιτς μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ ο Κάνγκα στο 46ο λεπτό έγραψε το 2-0. Οι Ρώσοι μείωσαν σε 2-1 με τον Γκράνκβιστ στο 82ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, αλλά ο Αστέρας κράτησε τη νίκη μέχρι το φινάλε και την πρόκριση.

Η Έβερτον με το αβαντάζ του 2-0 του πρώτου αγώνα, μπορεί να έμεινε 1-0 πίσω από την Χάιντουκ με τον Ραντόσεβιτς, αλλά το 1-1 έκανε ο Σίγκουρτσον με την έναρξη της επανάληψης και πήρε την πρόκριση. Ο Μπόμπαν σκόραρε για την Όσιγεκ στη Βιέννη που νίκησε 1-0, αλλά η Αούστρια κράτησε την πρόκριση αφού είχε νικήσει 2-1 στον πρώτο αγώνα εκτός έδρας.

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης