Γερμανία

Πρόκριση θρίλερ για Ντόρτμουντ

Στα πέναλτι οδηγήθηκε η ομάδα του Τούχελ απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου μετά το 1-1 στα 120 λεπτά, όπου τελικά επικράτησε 3-0. Πρόκριση στην παράταση για την Κολωνία.

Δραματική η πρόκριση για τη Ντόρτμουντ μετά το 1-1 με την Ουνιόν Βερολίνου στα 120’ του αγώνα. Ο Μπρουν άνοιξε το σκορ στο 44’ για την ομάδα της Βεστφαλίας, ωστόσο στο 81’ στο Σκρζιμπσκι ισοφάρισε σε 1-1 και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Οι Ντεμπελέ, Γκίντερ και Γκέτσε εκτέλεσαν εύστοχα τα πέναλτι, σε αντίθεση με τους Κροος, Φίρστνερ και Χόζινερ με αποτέλεσμα να πάρει αυτή τη δύσκολη πρόκριση με τον πλέον άνετο τρόπο, αφού στη σειρά των τριών πρώτων εκτελέσεων η Ντόρτμουντ να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Κολωνία με τη σειρά της απέκλεισε την Χόφενχαϊμ στην παράταση με ένα τέρμα που σημείωσε ο Μοντεστέ στο 2ο λεπτό της παράτασης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει νωρίς το προβάδισμα με τον Χούμπνερ στο 8ο λεπτό, για να έρθει η ισοφάριση στο 36ο λεπτό με τον Ρίισε. Ο Άντονι Μοντεστέ στο 2ο λεπτό της παράτασης έδωσε τη νίκη-πρόκριση στους «Τράγους».