Γενικά

Πρωταθλητές σε… κρίση!

Η Ακτή Ελεφαντοστού, που είχε κατακτήσει το προηγούμενο Κόπα Άφρικα, ξεκίνησε με το… αριστερό στη φετινή διοργάνωση, μένοντας στο 0-0 με το Τόγκο.

«Γκέλα» με το… καλημέρα για την Ακτή Ελεφαντοστού. Οι Ιβοριανοί -που είχαν κατακτήσει το προηγούμενο Κόπα Άφρικα-, ήταν απογοητευτικοί στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης και έμειναν στο 0-0 με το Τόγκο.

Η Ακτή είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Η καλύτερη στιγμή τους δε, ήταν μόλις στο 11ο λεπτό όταν ο Καλού βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Κότζα, αλλά αυτός ανατράπηκε από τον Ούρο-Ακορίκο με τον διαιτητή να μην δείχνει το πέναλτι. Από τη μεριά του το Τόγκο έπαιζε στην κόντρα-επίθεση, ωστόσο δεν έφτιαξα κάποια καλή στιγμή στο ματς.

Σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Ρομαό του Ολυμπιακού, ως στόπερ, ενώ 90λεπτο «έβγαλε» και ο Ματιέ Ντοσεβί.