Αγγλία

Πρώτη και ωραία η Λίβερπουλ!

Κόκκινη η κορυφή! Η Λίβερπουλ έπιασε καλή απόδοση κόντρα στη Γουέστ Μπρομ (2-1), έδειξε τάσεις... αυτοκτονίας, αλλά εν τέλει εκμεταλλεύτηκε τα δώρα από το Λονδίνο και περιμένει γκέλα της Σίτι.

Η κορυφή της Premier League είναι κόκκινη (τουλάχιστον προς το παρόν). Η Λίβερπουλ έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, αλλά και με τη… φλόγα στο ματς με τη Γουέστ Μπρομ και στο τέλος χαμογέλασε (2-1). Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έβαλε γερές βάσεις για νίκη από το ημίχρονο με τα τέρματα των Μανέ (20’) και Κουτίνιο (35’), αλλά στο τέλος αγχώθηκε, καθώς… κλώτσησε τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Ο πρώην επιθετικός της Σαουθάμπτον, έκανε ωραίο τελείωμα μετά την μπαλιά του Φιρμίνιο και «έδειξε» τον δρόμο προς την κορυφή. Η Λίβερπουλ δεν κατέβασε ταχύτητα και ο… γκαζωμένος Κουτίνιο, αφού ταλαιπώρησε πρώτα την αντίπαλη άμυνα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί κει και πέρα, οι «reds» θα μπορούσαν να φθάσουν άνετα σε 3-0 και 4-0, αλλά δεν το έκαναν και στο τέλος κινδύνεψαν.

Ο ΜακΚόλεϊ μείωσε (81’) από κοντά ύστερα από στημένη φάση και αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και τους προκάλεσε άγχος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ωστόσο, τέλος καλό-όλα καλά για τη Λίβερπουλ που έπιασε κορυφή (συγκατοικώντας με την Αρσεναλ που υπερέχει λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων), εκμεταλλευόμενη τις «λευκές» ισοπαλίες της Τότεναμ και των «κανονιέρηδων» και ελπίζει αν έρθει ακόμη ένα «δώρο», αυτήν την αγωνιστική, αυτήν τη φορά από τη Μάντσεστερ Σίτι, που φιλοξενεί την Κυριακή την Σαουθάμπτον.