Oλλανδία

Πρώτη νίκη για Αναστασίου!

Έπρεπε να περάσουν 9 αγωνιστικές για να κάνει σεφτέ ο Αναστασίου. Η Ρόντα πήρε το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν, επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Εξέλσιορ, με τον Έλληνα τεχνικό να παίρνει βαθιά ανάσα!

Και όμως, η Ρόντα κερδίζει! Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πήρε το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν, καθώς επικράτησε 1-0 στην έδρα της Εξέλσιορ. Βαθιά ανάσα για τον Έλληνα τεχνικό, που βρισκόταν υπό έντονη αμφισβήτηση, που έπρεπε να φθάσει η 9η αγωνιστική για να πανηγυρίσει.

Το μοναδικό τέρμα που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του πρώην τεχνικού του Παναθηναϊκού που έφθασε στους 6 βαθμούς, πέτυχε στο 56ο λεπτό ο Ντέιβιντ Μπόισεν μετά από ασίστ του Ντε Σίλβα. Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Αμπντούλ Ατζαγκούν, ενώ ως αλλαγή στο 67ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κύπριος, Νέστορας Μυτίδης.

Το απόλυτο συνέχισε η Φέγενορντ που πέρασε με τα… χίλια ζόρια από την έδρα της Ναϊμέγκεν με 2-1, κάνοντας το 9 στα 9. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Ραγί και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας έκαναν την αντεπίθεσή τους και αφού αρχικά ισοφάρισαν το σκορ με τον Γιόργκεσεν στο 79’, ο Κράμερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τέλος, Τβέντε και Τσβόλε ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Ο Κλιχ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με πέναλτι στο δέκατο λεπτό, αλλά ο Μοκτάρ στο 40’ ισοφάρισε το σκορ. Ο Ουνάλ στο 77’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά ο Βάρμερνταμ επτά λεπτά μετά, ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.