Πορτογαλία

Άνοιξε λογαριασμό...

Η Μαρίτιμο είδε πολλές φορές την μπάλα να «ξυρίζει» την εστία της, αλλά τελικά νίκησε με 1-0, έχοντας μόλις δύο τελικές στον στόχο. Στο 2-2 η Μποαβίστα με τη «νεοφώτιστη» Τσάβες.

Η Μορεϊρένσε μπήκε αποφασισμένη για τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και την άνοδο στην 3η θέση της βαθμολογίας. Πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα, σφυροκόπησε την περιοχή του Γκοτάρντι, αλλά λίγο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, περισσότερο η βιασύνη των γηπεδούχων στην τελική ενέργεια και το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Αντίθετα, η Μαρίτιμο αξιοποίησε στο μέγιστο το 36,2% της κατοχής που της άφησε η Μορεϊρένσε και είδε τον Φρανσέρτζιο να της δίνει τη νίκη με σουτ μόλις από το 14ο λεπτό.

Η Μποαβίστα αναμετρήθηκε με την Τσάβες για πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία της Πορτογαλίας και μάλλον υποτίμησε τους φιλοξενούμενους. H «μικρή» του Πόρτο εμφανίστηκε ράθυμη, προηγήθηκε στο 36 με τον Σέμπρι και ίσως πίστεψε πως το παιχνίδι τελείωσε.

Η Τσάβες, ωστόσο, απάντησε στο 72' με τον Ελιούνι και χάρηκε για 3 λεπτά. Μέχρι, δηλαδή, να σκοράρει ο Εσπίνιο από την άσπρη βούλα και να ξαναδώσει το προβάδισμα στη Μποαβίστα. Η τελευταία λέξη, όμως, άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Περντιγκάο, έπειτα από ασίστ του Ελιούνι.