Euro 2024

Ψυ(Χ)ρολουσία για Ρουμανία

Ένα παιχνίδι που πήγαινε για «σβηστό» 0-0, έληξε τελικά 1-1, με τη Ρουμανία να προηγείται στο 85’ και το Μαυροβούνιο να ισοφαρίζει στο 87’. Χαμένο πέναλτι για τη νίκη από τους γηπεδούχους στο 97’!

Παιχνίδι για γερά νεύρα διεξήχθη στην «Κλουζ Αρένα» μεταξύ Ρουμανίας και Μαυροβουνίου στην πρεμιέρα του 5ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με τα δύο γκολ να μπαίνουν στο 85’ και στο 87’. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι, που είχαν τον Κριστόφ Ντάουμ στον πάγκο για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι, έχασαν πέναλτι στο 97’ για να πάρουν τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν προσεκτικά το παιχνίδι , δίνοντας κυρίως έμφαση στην άμυνα, ωστόσο, μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, βγήκαν από το… καβούκι τους και είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Αντόνε και Χόμπαν από πλευράς Ρουμανίας και ο Γιόβετιτς για το Μαυροβούνιο ήταν οι κύριοι εκφραστές, ωστόσο, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό της επανάληψης, το γήπεδο… έγειρε, αφού οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και την κατοχή και πίεσαν περισσότερο για να πετύχουν το γκολ. Στάντσιου και Στάνκου είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματσάκι πάει για «σβηστό» 0-0, εντούτοις, σε ένα δίλεπτο μπήκαν δύο γκολ και τελικά έληξε 1-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 85’ με τον Άντριαν Πόπα, που είχε μπει ως αλλαγή εννιά λεπτά νωρίτερα, αλλά πριν προλάβουν να πανηγυρίσουν, δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Στέφαν Γιόβετιτς στο 87’. Και σαν να μην έφτανε η πρώτη ψυχρολουσία, ήρθε άλλη μια στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς ο Στάντσιου έχασε πέναλτι και μαζί την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

5ος όμιλος

Αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής

Δανία-Αρμενία 1-0
14’ Έρικσεν

Καζακστάν-Πολωνία 2-2
51’, 58’ Χιζνιτσένκο - 9’ Καπούτσκα, 35’ πεν. Λεβαντόφσκι

Πολωνία-Δανία (21:45)

** Στην τελική φάση προκρίνονται οι πρώτοι των εννιά ομίλων. Οι οχτώ καλύτεροι δεύτεροι θα δώσουν μπαράζ για άλλα τέσσερα εισιτήρια.