Πορτογαλία

Ψυχρολουσία στο 94’

Ήττα σοκ στην έδρα της Ρίο Άβε δέχτηκε η Μπενφίκα με 2-1 και βλέπει την Πόρτο να… παραμονεύει για την κορυφή, με τον Ντελ Βάλε να την «σκοτώνει» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στενεύουν τα περιθώρια για τη Μπενφίκα, που βλέπει την Πόρτο να πλησιάζει επικίνδυνα στην κορυφή μετά την ήττα σοκ που γνώρισε στην έδρα της Ρίο Άβε στην 26η αγωνιστική της Primeira Liga.

Οι «αετοί» πέταξαν το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει και άφησαν πίσω το αήττητο των τελευταίων αγωνιστικών, με την Πόρτο πλέον να έχει την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο στην κορυφή, αν νικήσει τη Νασιονάλ στο βραδινό ματς.

Μάλιστα, η Ρίο Άβε πανηγύρισε με σπουδαία ανατροπή, αφού η Μπενφίκα προηγήθηκε μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Σάλβιο. Ο Ούκρα ισοφάρισε στο 74’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Ντεν Βάλε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων «πάγωσε» τους φιλοξενούμενους που αγωνίζονταν απ’ το 85’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λουιζάο.