Γερμανία

Ροντέο και νίκη για Χέρτα! (video)

Ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και ένα γκολ σε 90 λεπτά, έγινε… ροντέο στις καθυστερήσεις, με την Χέρτα να δέχεται γκολ στο 93’ και δύο λεπτά αργότερα, να φτάνει στη νίκη με 2-1 επί της Φράιμπουργκ.

Ματς για γερά νεύρα και όχι για καρδιακούς εξελίχθηκε στο Βερολίνο, όπου η Χέρτα νίκησε 2-1 τη Φράιμπουργκ και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στη φετινή Μπουντεσλίγκα. Η νεοφώτιστη έφτασε κοντά στον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά «λύγισε» κυριολεκτικά στην τελευταία φάση.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, με την Χέρτα να έχει την εδαφική υπεροχή, αλλά ελάχιστες ευκαιρίες εκατέρωθεν, το δεύρερο ημίχρονο έκρυβε πολλές και μεγάλες συγκινήσεις. Στο 62ο λεπτό ο Βλάντιμιρ Νταρίντα, ο οποίος μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι «έβγαζε το ψωμί» του στη Φράιμπουργκ, «κάρφωσε» την πρώην ομάδα του και έδωσε το προβάδισμα στους πρωτευουσιάνους.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι έστω και δύσκολα, η Χέρτα θα έφτανε στη νίκη, ήρθε ο αρχηγός της Φράιμπουργκ, Νίκολας Χέφλερ με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να «ξεράνει» τους γηπεδούχους, γράφοντας το 1-1. Αυτή δεν ήταν η τελευταία… συγκίνηση, καθώς στο 95’ και στην τελευταία φάση, ο Τζούλιαν Σίμπερ με κοντινό πλασέ και αφού η μπάλα κόντραρε σε πόδι αντιπάλου, κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει το 2-1 και να επιστρέψουν τα χαμόγελα στα χείλη των φίλων της ομάδας της πρωτεύουσας!