Γερμανία

Σ-έξι η Μπάγερν, τα έκανε μαντάρα στο ντέρμπι η Ντόρτμουντ

Ασταμάτητη η Μπάγερν, που διέσυρε την Άουγκσμπουργκ στο Μόναχο (6-0) κι έκανε ακόμη ένα βήμα προς τον τίτλο. Πλήρωσε τα λάθη της η Ντόρτμουντ και η Σάλκε έσωσε τον βαθμό (1-1). Χαμός στην ουρά.

Αγκαλιάζει τον τίτλο η Μπάγερν. Οι Βαυαροί δεν επηρεάστηκαν από την διακοπή και διέλυσαν την Άουγκσμπουργκ στο Μόναχο φτάνοντας στη νίκη με το εμφατικό 6-0.

Τον δρόμο για την 5η σερί νίκη της ομάδας του Αντσελότι στην Bundesliga άνοιξε ο Ρόμπερτ Λεβαντόσκι στο 17’, ενώ με δύο ακόμη τέρματα στο 55’ και στο 79’ έκανε χατ-τρικ. Δύο γκολ σημείωσε ο Μίλερ (36’ και 80), ενώ σκόραρε και ο Αλκάνταρα (62’).

Στη 2η θέση (-13 από την κορυφή) διατηρήθηκε η Λειψία που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην ουραγό, Ντάρμσταντ, φτάνοντας πανεύκολα στο τελικό 4-0 στην «Red Bull Arena».

Τα ευχάριστα για την ομάδα του Χάσενχατλ ήρθαν από το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ. Εκεί η Ντόρτμουντ, παρότι ήταν καλύτερη και προηγήθηκε ύστερα από τρομερή αντεπίθεση και γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 53’ δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς και είδε την Σάλκε να βρίσκει απάντηση με τον Κέρερ στο 77΄. Σε ολόκληρο το 90λεπτο έπαιξε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος είχε εξαιρετική παρουσία.

Χαμός στην ουρά. Το Αμβούργο πήρε τεράστια νίκη με σκορ 2-1 στις καθυστερήσεις απέναντι στην Κολωνία. Βασικός ήταν ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, ο οποίος είχε μάλιστα την ευκαιρία να βρει δίχτυα δύο φορές ύστερα από κόρνερ. Μεγάλη βαθμολογική ανάσα και για την Βέρντερ, που έκανε πλάκα στην έδρα της Φράιμπουργκ κι έφυγε με το διπλό με σκορ 5-2.