Oλλανδία

Σαρωτική η Αϊντχόφεν

Παίζοντας στα… κόκκινα για μόλις 25 λεπτά, η Αϊνχτόφεν έκανε πλάκα στην έδρα της Ναϊμέγκεν, επικρατώντας με 4-0 και ανέβηκε στην κορυφή.

Πλάκα στην έδρα της Ναϊμέγκεν έκανε η Αϊντχόφεν για την πέμπτη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος! Οι πρωταθλητές επικράτησαν 4-0, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο 25λεπτο και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μόλις στο 4’, ο Ράμσελααρ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τον Περέιρο στο 10’ να… διπλασιάζει τα τέρμα της ομάδας του. Ο Μπρένετ στο 20’ σκόραρε και αυτός, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Ντε Γιονγκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Αλκμάαρ επικράτησε 2-0 της Βίλεμ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Γιάχανμπαχς (19’) και Γκαρσία (90’+1’). Τέλος, η Ουτρέχτη πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην έδρα της Τσβόλε στα… χασομέρια. Ο Εχιζίμπουε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (12’) αλλά ο Χαγιέρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με πέναλτι.