DOWNLOAD APPS

Σε ευρωπαϊκή τροχιά η Σαρλερουά

Μεγάλη νίκη με 2-0 πέτυχε η Σαρλερουά κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ για τα play-offs της Jupiler League και πλέον βρίσκεται σε θέση που δίνει «ευρωπαϊκό εισιτήριο», ενόψει της επόμενης σεζόν.

Σε ευρωπαϊκή τροχιά η Σαρλερουά

Τα καλύτερο για το τέλος κράτησε η Σαρλερουά στην αναμέτρηση απέναντι στη Ζούλτε Βάρεγκεμ για τα πλέι οφ της Jupiler League. Τα δύο τέρματα του Μπαμπί και του Παγιέ στο 91' και 94' έκριναν το τελικό αποτέλεσμα και χάρισαν στους γηπεδούχους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Η τέταρτη αγωνιστική των play-offs για τον τίτλο ολοκληρώνεται την Κυριακή με το ντέρμπι της Άντερλεχτ κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ, που θα ξεκαθαρίσει σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση τίτλος.

Γκολ και θέαμα περιελάμβαναν οι αναμετρήσεις για τα play-offs του Europa League, όπου και ξεχώρισε η μεγάλη "ανατροπή" της Κόρτραϊκ, η οποία με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία από την Ούπεν (3-3). Σημαντικό διπλό και για Σεντ Ζιλουάζ με 1-0- στη έδρα της Σεντ Τρούιντεν, με το οποίι οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην κορυφή του πρώτου γκρουπ.


Αναλυτικά, η τέταρτη αγωνιστική των play-offs των πρωταθλητών:

Παρασκευή (21/04)
Γάνδη- Οστάνδη 11
(Κούμπο 73΄ / Μπεριέ 66΄)

Σάββατο (22/04)
Σαρλερουά – Ζούλτε Βάρεγκεμ 2-0
(Μπαμπί 90΄, Παγιέ 94΄)

Κυριακή (23/04)
Άντερλεχτ - Κλαμπ Μπρίζ 19:00

Η βαθμολογία των πλέι οφ:
1. Άντερλεχτ 38*
2. Γάνδη 33
3. Κλαμπ Μπριζ 32*
4. Σαρλερουρά 30
5. Ζούλτε Βάρεγκεμ 29
6. Οστάνδη 27

*έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Η επόμενη (5η) αγωνιστική:

Ζούλτε Βάρεγκεμ – Γάνδη (25/04)

Κλαμπ Μπριζ – Οστάνδη (26/04)

Άντερλεχτ – Σαρλερουά (27/04)


Για την 4η αγωνιστική των play-offs του Europa League:

Κορτράικ – Επέν 3-3
(Ντε Σμετ 17΄, Τοτόφσκι 91΄, Σαρ 93΄ / Συλλά 10΄, Ονιεκουρου 13΄, Γκαρσία 75΄)

Λιρς – Βάαλαντ Μπέβερεν 2-3
(Μπένσον 23΄, Ταχίρι 74΄ / Σεκ 51΄, Μπόλιεβιτς 67΄ Γκάνο 76΄)

Λόκερεν – Ρόζελαρ 2-1
(Μάριτς 23΄, Ντε Σούτερ 36΄ / Μπρόουερς 74΄)

Σεντ Τρούιντεν – Σεντ Ζιλουάζ 0-1
(Αουλάντ 64΄)

Μαλίν – Σταντάρ Λιέγης 1-0
(Βανλερμπέργκε 55΄)


Επιμέλεια: Αλέξανδρος Ξενικάκης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

10η αγωνιστικής
  ΟΜΑΔΑ Β ΣΥΝΟΛΟ
+ - Ν Ι Η
  ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ 27 25 9 9 0 1
  ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ 21 18 10 6 3 1
  ΑΝΤΒΕΡΠ 18 18 14 5 3 2
  ΜΟΥΣΚΡΟΝ 18 18 16 5 3 2
  ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 18 15 13 5 3 2
  ΣΕΝ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ 17 12 12 5 2 3
  ΖΟΥΛΤΕ-ΒΑΡΕΓΚΕΜ 16 20 14 5 1 4
  ΜΠΕΒΕΡΕΝ 12 21 16 3 3 4
  ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ 12 9 15 3 3 4
  ΓΚΕΝΚ 11 17 17 2 5 3
  ΛΟΚΕΡΕΝ 11 14 17 3 2 5
  ΓΑΝΔΗ 9 11 12 2 3 5
  ΚΟΡΤΡΑΪΚ 9 11 17 2 3 5
  ΜΑΛΙΝ 8 13 16 1 5 4
  ΕΟΥΠΕΝ 6 13 28 1 3 6
  ΟΣΤΑΝΔΗ 5 10 19 1 2 7

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/10/17 21:30 ΜΑΛΙΝ - ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 3 - 4
14/10/17 19:00 ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ - ΕΟΥΠΕΝ 2 - 2
14/10/17 21:00 ΛΟΚΕΡΕΝ - ΣΕΝ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ 1 - 1
14/10/17 21:00 ΓΚΕΝΚ - ΜΟΥΣΚΡΟΝ 1 - 1
14/10/17 21:30 ΓΑΝΔΗ - ΜΠΕΒΕΡΕΝ 2 - 0
15/10/17 15:30 ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ - ΚΟΡΤΡΑΪΚ 3 - 1
15/10/17 19:00 ΟΣΤΑΝΔΗ - ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ 2 - 3
15/10/17 21:00 ΑΝΤΒΕΡΠ - ΖΟΥΛΤΕ-ΒΑΡΕΓΚΕΜ 3 - 0
Αποδοχή Cookies
Το site sport-fm.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ