Γερμανία

Σκαρφάλωσε στην κορυφή με τρομερή ανατροπή η Ντόρτμουντ!

Με επική ανατροπή επί της Λεβερκούζεν σκαρφάλωσε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα η Ντόρτμουντ, περνώντας με 4-2 από το «BayArena».

Αγριεμένη συνεχίζει την πορεία της στη Μπουντεσλίγκα η Ντόρτμουντ, που άρπαξε την ευκαιρία από την ήττα της Μπάγερν και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Φαβρ πέρασε με 4-2 από την έδρα της Λεβερκούζεν, στην έκτη αγωνιστική, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, παρότι βρέθηκε να χάνει από το ένατο λεπτό.

Συγκεκριμένα, το δυνατό σουτ του Βάισερ κατέληξε στα δίχτυα και έδωσε τα ηνία στους γηπεδούχους, ενώ στο 39’ το ψύχραιμο πλασέ του Τα έκανε το 2-0 για την Λεβερκούζεν. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία να φτάσει και σε τρίτο τέρμα, όμως το σουτ του Φόλαντ σταμάτησε στο δοκάρι.

Από κει και πέρα, ξεκίνησε το… πάρτι της Ντόρτμουντ. Αρχικά, ο Λάρσεν μείωσε στο 65’ με κοντινό πλασέ, ενώ στο 69’ ο Ρόις ισοφάρισε, «χορεύοντας» την άμυνα της Λεβερκούζεν.

Ο Πάκο Αλκάρεθ στο 85’ έδωσε τα ηνία του σκορ στους φιλοξενούμενους, ενώ ο ίδιος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων σφράγισε το τρίποντο σε κενή εστία.