Ιταλία

«Σκότωσε» τη Γιουβέντους η τσαμπουκαλεμένη Φιορεντίνα!

Το ήθελε περισσότερο! Η ψυχωμένη Φιορεντίνα έριξε στα σχοινιά τη Γιουβέντους και με μεγάλο τσαμπουκά επικράτησε 2-1, υποχρεώνοντας τη «Βέκια Σινιόρα» σε ακόμα μία εκτός έδρας ήττα σε ντέρμπι.

Η Γιουβέντους δεν είναι πια και με τη... βούλα αχτύπητη στην Ιταλία και την υπογραφή σε αυτό έβαλε η Φιορεντίνα.

Οι «βιόλα» με τρομερό πάθος και κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες επέβαλαν τον δικό τους νόμο στο «Αρτέμιο Φράνκι», επικρατώντας 2-1 των «μπιανκονέρι».

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν η Φιορεντίνα που έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά βρήκε το γκολ στο 37' με σκόρερ τον Κάλινιτς που με ωραίο πλασέ από δύσκολη γωνία, νίκησε τον Μπουφόν που μέχρι εκείνο το λεπτό κρατούσε μόνος του τη Γιούβε.

Στο β' μέρος, η εικόνα της Γιούβε αντί να βελτιωθεί, κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα κυρίως λόγω της απόδοσης της Φιορεντίνα που στο 54' στάθηκε τυχερή και από μια σέντρα-σουτ του Μπαντέλι, ο Μπουφόν έχασε τη φάση και έγινε το 2-0.

Έπειτα από τέσσερα λεπτά και από συνεχείς κόντρες στην περιοχή της Φιορεντίνα, ο Ιγκουαΐν ήταν ο ευνοημένος, που με ένα εύκολο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής δεν είχε πρόβλημα να μειώσει στο σκορ.

Παρά το γεγονός ότι η Γιουβέντους ανέβασε την πίεσή της στα εναπομείναντα λεπτά, δεν μπορούσε να δημιουργήσει ορθολογικές επιθέσεις και απειλούσε μόνο με στημένα. Μία τέτοια φάση σημειώθηκε και στο 80', αλλά ο Ταταρουσάνου σε δύο περιπτώσεις είπε «όχι», χαρίζοντας στους «βιόλα» σημαντική νίκη κυρίως για το γόητρο των οπαδών της ομάδας του Πάουλο Σόουζα.