Κύπρος

Σοβαρά επεισόδια στον τελικό Κυπέλλου της Κύπρου! (videos)

Ο Απόλλων σήκωσε για 8η φορά στην ιστορία του το Κύπελλο επικρατώντας 2-1 απέναντι στην Ομόνοια. Σοβαρά επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, που μετέτρεψαν σε αρένα τον αγωνιστικό χώρο.

Στα χέρια του Απόλλωνα Λεμεσού κατέληξε το Κύπελλο Κύπρου, που επικράτησε 2-1 απέναντι στην Ομόνοια στο «Τσίρειο» κι έφτασε στην 8η κατάκτηση της ιστορίας του.

Αρκετά καλός τελικός με τις δύο ομάδες να βγάζουν πάθος στο γήπεδο. Ο Απόλλων άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς με τον Παπουλή να εκμεταλλεύεται αδράνεια της αντίπαλης άμυνας (5’). Η Ομόνοια απάντησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα (51’). Το γκολ της νίκης για τον Απόλλωνα πέτυχε στο 73’ ο Αγγελή.

Χάος μετά το τέλος του παιχνιδιού. Οπαδοί των δύο ομάδων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο κι ακολούθησε βροχή από φωτοβολίδες και αντικείμενα. Μετά από περίπου 30 λεπτά κι έπειτα από επέμβαση της Αστυνομίας, με χαρακτηριστική καθυστέρηση, η κατάσταση ηρέμησε και ακολούθησε η απονομή.