Γαλλία

«Σόκαρε» τη Μονακό η Ναντ και… μπλόκαρε τη Λιόν η Λιλ!

Το γκολ του Λίμα στο 90+3’ έδωσε τη νίκη (1-0) στη Ναντ απέναντι στη Μονακό, ενώ η Λιλ έφυγε με το διπλό (2-1) από την έδρα της Λιόν. Βασικός, αλλά «άσφαιρος» ο Μήτρογλου στο… πάρτι (3-0) της Μαρσέιγ.

Μεγάλες εκπλήξεις στη 15η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Μονακό έφυγε με την ήττα (1-0) από την έδρα της Ναντ, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Λίμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, για τα «καναρίνια». Από ‘κει και πέρα, η Λιλ έκοψε τη… φόρα της Λιόν, καθώς τη νίκησε 2-1. Τα γκολ των «λιλουά» σημείωσαν οι Μέντες (21’) και Πόνσε (40’), με τον Μαριάνο να ισοφαρίζει προσωρινά για τους «λιονέ» στο 36ο λεπτό.

Σε παράσταση για έναν… ρόλο μετέτρεψε η Μαρσέιγ την αναμέτρηση με τη Μετς, φεύγοντας με το επιβλητικό «διπλό» (3-0). Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε βασικός, δεν κατάφερε να σκοράρει και αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό από τον Ενζιέ.

Τέλος, η Νις «απέδρασε» (2-1) από την έδρα της Τουλούζ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3’ με τον Ντελόρ και μάλιστα ο Τζίμι Ντουρμάζ αστόχησε σε πέναλτι στο 49’ για το 2-0. Έτσι, οι «νισουά» παρέμειναν στο παιχνίδι, με τον Μπαλοτέλι να ισοφαρίζει αρχικά στο 80’ από την άσπρη βούλα και τη νίκη να έρχεται με γκολ του Σραρφί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.