Γαλλία

Σούπερ Μάριο; Σούπερ Φαλκάο!

Επτάψυχη πρωταθλήτρια! Με γκολ του Φαλκάο, στο 93', η Μονακό «έσωσε», έστω, τον βαθμό (2-2) κόντρα στη Νις, που είχε φέρει «τούμπα» τους Μονεγάσκους με δύο τέρματα του Μάριο Μπαλοτέλι στο β' μέρος!

Χωρίς τον Φαλκάο λογάριαζε ο… σούπερ Μάριο!

Με δύο δικά του γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπαλοτέλι έφερε… μόνος του «τούμπα» τη Μονακό, αλλά ο Κολομβιανός «χτύπησε» στο 93' και χάρισε -έστω- τον βαθμό (2-2) στην πρωταθλήτρια Γαλλίας κόντρα στη Νις!

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με τον Ντιακαμπί (33'), αλλά… ξέχασε να βγει για το δεύτερο, με αποτέλεσμα να το πληρώσει…

Δύο φορές (47' & 68') ο Ιταλός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την «τρικυμία» στην άμυνα των γηπεδούχων και φτάνοντας τα 11 γκολ στη φετινή Ligue 1 (και πρώτα για το 2018), όλα έδειχναν πως θα έδινε μία τεράστια νίκη στους Νικαιώτες. Παρ' όλα αυτά, ο Φαλκάο «μίλησε» στο τέλος, με το 16ο τέρμα του…

Όπως και να έχει, πάντως, κερδισμένη της εμβόλιμης 21ης αγωνιστικής είναι η Μαρσέιγ, καθώς βρίσκεται, πλέον, μόνη 2η στη βαθμολογία και ελπίζει σε «γκέλα» και της Λιόν σήμερα (17/1), για να συνεχίσει να απολαμβάνει τη… μοναξιά της.