Oλλανδία

Ζόρικη πρόκριση για Αϊντχόφεν

Έστω και δύσκολα, η Αϊντχόφεν νίκησε 2-1 στο Ρότερνταμ τη Σπάρτα στο ντέρμπι της ημέρας μεταξύ ομάδων της Eredivisie και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του ολλανδικού Κυπέλλου.

Η Αϊντχόφεν νίκησε 2-1 στο Ρότερνταμ τη Σπάρτα στο τελευταίο ματς του «πρώτου πιάτου» του δεύτερου γύρου του ολλανδικού Κυπέλλου και πήρε την πρόκριση για τον τρίτο, περιμένοντας αντίπαλο και παραμένοντας στο «κυνήγι του τίτλου του πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1988 έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα των Σίμονς στο 34’ και Μαντουέκε στις καθυστερήσεις, όμως το γκολ του Βερσουέρεν στο 61’ τους άγχωσε χωρίς περαιτέρω συνέπειες τελικά για την PSV.

Άνετα «καθάρισε» 3-1 η Τβέντε στο Εσέντε την Τέλσταρ της δεύτερης κατηγορίας.