Πορτογαλία

Δια πυρός και σιδήρου στην κορυφή η Σπόρτινγκ - Δύσκολη νίκη και για Πόρτο

Η Σπόρτινγκ τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Αρούκα, αγωνιζόμενη από νωρίς με δέκα παίκτες, αλλά επικράτησε 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή. Από κοντά και η Πόρτο (1-0 την Πορτιμονένσε).

Με δύσκολες νίκες συνέχισαν Σπόρτινγκ και Πόρτο στην Primeira Liga.

Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 2-1 της Αρούκα εντός έδρας, ενώ οι «δράκοι» έκαμψαν την αντίσταση της Πορτιμονένσε 1-0, αγωνιζόμενοι επίσης στο γήπεδό τους. Στους 22 η Σπόρτινγκ, στους 21 η Μπενφίκα, στους 19 η Πόρτο.

Για την ομάδα του Ζοσέ Αμορίμ, η οποία έπαιξε από το πρώτο μέρος με δέκα παίκτες, άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό ο Γιοκέρες με πλασέ έπειτα από σέντρα του Έντουαρντς, αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι… στράβωσε. Ο Ντιομαντέ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στο 42’ και άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός στο β’ μέρος, με τον Μουχίκα να ισοφαρίζει στο 52’ στην πρώτη τελική της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 68’ με πλασέ του Μορίτα έπειτα από γύρισμα του Π. Γκονσάλβες. Τρία λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90’ έμειναν με δέκα και οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Φερνάντες με δεύτερη κίτρινη.

Η Πόρτο έκαμψε την αντίσταση της Πορτιμονένσε χάρη στο γκολ του Εβανίλσον από νωρίς, με τον Βραζιλιάνο να φεύγει στην κόντρα και την μπάλα να κοντράρει, με αποτέλεσμα να πάρει ύψος στο πλασέ του, καταλήγοντας στα δίχτυα. Στη συνέχεια, η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο έχασε πολλές ευκαιρίες για το 2-0, με αποτέλεσμα να κρατήσει ζωντανούς τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πάντως δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Στο 83’ ο Κάρμο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, αλλά ούτε τότε κινδύνεψε η Πόρτο. Στο 90’+5’ ο Τόνι Μαρτίνεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν έγινε το 2-0, αφού σύμφωνα με το VAR ήταν… 2 εκατοστά offside.