Πορτογαλία

Αγχωτική νίκη για Σπόρτινγκ, ελπίζει για σεντόνι

Η Σπόρτινγκ επικράτησε 2-1 της Φαμαλικάο και παρέμεινε ζωντανή για έξοδο στο Champions League.

Έστω και κάπως δύσκολα, η Σπόρτινγκ ξεπέρασε το εμπόδιο της Φαμαλικάο, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας.

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Μορίτα να πλασάρει από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας και οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 30’ για το 1-1 με τον Σα. Στις καθυστερήσεις ο Πέδρο Γκονσάλβες άγγιξε το γκολ για το 2-0, το οποίο έγινε εν τέλει στο 60’ με τον Εσγκάιο να εκτελεί από κοντά μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων έπειτα από σουτ του Έντουαρντς.

Το αυτογκόλ του Κόατες στο 69’ από άτσαλο διώξιμο, έβαλε ξανά στο κόλπο τη Φαμαλικάο, η οποία έχασε τρομερή ευκαιρία στο 77’ με σουτ του Κάντις και τον Αντάν να κάνει τρομερή επέμβαση.

Η ομάδα του Αμοριμ διατήρησε τις όποιες ελπίδες έχει για έξοδο στο Champions League, παραμένοντας στο -7 από την 3η Μπράγκα, τέσσερις στροφές πριν το τέλος.