Γαλλία

Διπλό… ανάσα για Μπορντό!

Οι «Γιρονδίνοι» πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Ναντ με 1-0 και πήραν βαθιά ανάσα στην προσπάθεια τους να ξεφύγουν από τον κίνδυνο. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Ντε Πρεβίλ.

Δεύτερο απανωτό διπλό σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια για την Μπορντό, που όπως και με την Τρουά, πήρε τη νίκη με το ίδιο σκορ και έφτασε τους 26 πόντους για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντε Πρεβίλ στο 27ο λεπτό. Ο Κοστίλ κράτησε με μια μεγάλη επέμβαση τη νίκη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων σε προσπάθεια του Λίμα.

Για τη Ναντ αυτή ήταν η 4η εντός έδρας ήττα και παραμένει στους 34 βαθμούς και την 5η θέση, αλλά με νίκη η Νις έχει την ευκαιρία να την πιάσει στη βαθμολογία.